تبلیغات
شاهد - تاریخچه ولنتاین
شاهد
دوشنبه 25 بهمن 1389 :: نویسنده : محمد هادی
یكی از افسانه ها حاكی است والنتاین در قرن سوم میلادی و در روم باستان زندگی می كرده، هنگامی كه امپراتور كلادیوس به این نتیجه می رسد كه سربازان مجرد قدرتمندتر هستند، ازدواج مردان جوان را غیرقانونی می كند تا بر تعداد سربازانش بیفزاید. والنتاین این حكم را بسیار ناعادلانه می داند از فرمان سرپیچی می كند و مردان و زنان جوان را در خفا به عقد یكدیگر درمی آورد.

كلادیـوس که از ایـن عـمل آگاه می شود، وی را به مرگ محكوم می كند.بر اساس این افسانه والنتاین خودش اولین "هدیه والنتاین" را برای معشوقش می فرستد. هنگامی كه والنتاین در زندان بوده، دلداده دختر جوانی می شود كه دختر زندانبان بوده است. پیش از مرگش، نامه ای برای آن دختر نوشته و در پایان چنین امضا می كند "والنتاین تو" و این عبارتی است كه امروزه نیز در پایان برخی نامه ها به چشم می خورد. در تمامی افسانه ها شاهد هستیم كه والنتاین پیكره و در حقیقت نمادی از همدلی، دلسوزی و از همه مهمتر عشق است.


بر اساس یكی دیگر از افسانه ها، همه دختران مجرد شهر عصر همان روز اسامی شان را روی یك تكه كاغذ نوشته و آن را در گلدانی می ریختند. آنگاه هر كدام از پسران مجرد شهر یكی از آن اسامی را از داخل درمی آوردند و با صاحب آن نام آشنا می شد. این كار اغلب به ازدواج می انجامید. پاپ اعظم گلاسیوس، نخستین بار در حدود 498 پس از میلاد، روز 14 فوریه را روز سنت والنتاین قرار داد. بنابراین روش قرعه كشی رومیان برای انتخاب همسر ضد مذهب و غیرقانونی اعلام شد. بعدها، انگلیسی ها و فرانسوی ها در قرون وسطی بر این باور شدند كه 14 فوریه آغاز فصل جفت گیری پرندگان است و خود به رشد این رای منجر شد كه روز والنتاین را باید جشن گرفته و گرامی بدارند. در قرن هفدهم در بریتانیای كبیر بود كه روز والنتاین را در سر تا سر كشور جشن گرفتند. در اواسط قرن هجدهم، دوستان و دلدادگان از هر طبقه اجتماعی كه بودند در این روز به یكدیگر هدایای كوچك یا نامه های عاشقانه می دادند.


در پایان قرن هجدهم با توجه به گسترش صنعت چاپ در جهان كارت های چاپی جایگزین دست نوشته ها شدند. در آن زمان كه مردم را از ابراز احساسات فراوان منع می كردند، كارت های از پیش آماده شده بهترین روش برای نشان دادن احساسات و علایق یك فرد به شمار می رفت. همچنین هزینه بسیار نازل پست بهترین مشوق برای علاقه مندان به این سنت محبوب به شمار می رفت. در سال های بین 1700 تا 1710 بود كه امریكایی ها نیز به جرگه برگزاركنندگان روز والنتاین پیوستند. بر اساس گزارشات آماری، ارسال بیش از یك میلیارد كارت والنتاین باعث شده است كه این روز به عنوان دومین روز در تمام سال باشد كه طی آن بیشترین تعداد كارت تبریك رد و بدل می شود (تعداد كارت هـای ارسـال شـده بـرای گرامی داشت كریسمس 6/2 میلـیارد بـرآورد شـده اسـت). تـقریبا 85 درصد هدایای والنتاین توسط زنان خریداری می شود. علاوه بر ایالات متحده، در كشورهای كانادا، مكزیك، انگلستان، فرانسه و استرالیا نیز روز والنتاین را جشن می گیرند.

خوب متن را خواندید؟

همانطور که مشاهده شد خواستگاه و منشاء روز ولنتاین در روم باستان بوده و نهایتا در کشورهای ایالات متحده، كانادا، مكزیك، انگلستان، فرانسه و استرالیا نیز روز والنتاین را جشن می گیرند.حال یک سوال: تمام این حوادث و شرح هایی که بر تاریخچه ولنتاین گذشت به ما ایرانی ها چه ارتباطی دارد.جنابعالی اگر روشنفکر تشریف دارید و دم از خدا وپیغمبر نمی زنید ،حد اقل هویت ایرانی و همون کوروش و داریوش و ... که ازش دم میزنید را الگوی خودتان قرار بدهید.من که به خاطر نمی آورم که در زمان این پادشاهان اسم تو گلدان بریزند و بیایند برای خودشان دوست و رفیق پیدا کنند.مگر گل یا پوچ است یا امروزی تر آن مگر میخواهید لپ لپ بخرید که از آن شانسی دربیاورید.وچه لزومی دارد که این سنت زشت قدیم یعنی به عقد درآوردن زنان و مردان در خفا را جشن بگیریم

(معادل بومی آن در کشور ما دوستی های پنهانی و خیابانی است)

شما اگر دوست دارید هدیه بدهید چه کسی بهتر از پدرومادر و استاد و معلم و برادرو خواهرو همسر حتما باید پولتان را برای یک شخص غریبه هزینه کنید و آن هم در روز ولنتاین تا بگویند امروزی تشریف دارید.

اگر خیلی مدعی هستید این گوی ومیدان ،ما هم مراسم باستانی و تاریخی کم نداریم اگر میتوانید شما بر سایر کشورها اثر گذار باشید و سنت های خودتان را به آنها تحمیل کنید. چرا همیشه ما باید تفاله های فرهنگ غرب را مورد استفاده قرار بدهیم؟

بعدالتحریر:

دخترو پسر اگر یک عمر تنها بمونن بهتر از اینه که ارزشهای انسانی را زیر سوال ببرند.برای خودت ارزش قائل نیستی مشکل خودت هست ،به من فحش و ناسزا نگو لطفا !!!

هرچی گفتی محض احتیاط به توان 2 خودت هستی (این بند شامل حرف های خوب هم می شود

نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها :


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : محمد هادی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :